Jak fachowo dobrać wkład kominkowy?

Obmyślając projekt wymarzonego kominka najczęściej skupiamy się na jego wyglądzie – najpierw wybieramy obudowę, potem zastanawiamy się, jaki wkład wizualnie by do niej pasował – może tradycyjny, może bardziej ekstrawagancki z dwustronną lub trójstronną szybą, a może całkiem nowoczesny wkład elektryczny lub biokominek?

Takie podejście to duży błąd.

Pierwszą rzeczą nad jaką powinniśmy się zastanowić zanim powstanie kominek to jego funkcja i lokalizacja.

Czy ma to być kominek na ozdobę czy do ogrzewania wspomagającego ogrzewanie gazowe?

Kominek ozdobny daje nam dużą swobodę doboru wkładu: oprócz wkładu tradycyjnego można zdecydować się na wkład elektryczny lub biokominek – dwa ostatnie nie wymagają obecności komina, dają się więc zainstalować nawet w biurze czy mieszkaniu w bloku.

Jeśli natomiast nasz kominek będzie wspomagał ogrzewanie gazowe to trzeba zacząć od zrobienia planu lokalizacji kominka i miejsc wypływu ciepłego powietrza na górę i to przed wylaniem płyty stropu! Pomoże to uniknąć kosztownych przeróbek (przecinanie drutów w stropie) i zagwarantuje bezpieczne użytkowanie kominka (stabilny fundament pod kominkiem zapobiegający pęknięciom).

Już na tym etapie warto umówić się na bezpłatną konsultację z ekspertem. 

Rozmiar wkładu dobieramy do rozmiaru komina (im większy wkład tym większy musi być komin odprowadzający od niego spaliny) oraz rozmiaru dolotu powietrza z zewnątrz (im większy wkład tym większa wymagana średnica dolotu). Nie zapominajmy o obowiązkowej wentylacji pomieszczenia z kominkiem.

Dopiero po określeniu wszystkich specyfikacji technicznych możemy zająć się wyborem modelu wkładu i jego estetyką.

Zapraszamy do naszego salonu sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji oraz fachowej porady! Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić nasz formularz kontaktowy: